Túl öreg vagyok a fogbeültetéshez?
Kétségtelen, hogy a „XXI. század polgárai” megnövekedett várható élettartamra számíthatnak a technológiai fejlődés és a tudományos kutatások közvetlen eredményeként. Azonban a hosszabb élet nem feltétlenül jelenti azt, hogy jobb életet él, ha nem tudja továbbra is élvezni a mindennapi dolgokat anélkül, hogy nincs tisztában a megjelenésével, a mosolyával vagy azzal, hogy ne tudja megrágni azokat az ételeket, amelyeket szívesen fogyaszt. A hiányzó vagy szuvas fogak, az ínybetegség vagy a kilazult fogsor súlyosan befolyásolhatja a barátokkal és családtagokkal való kapcsolattartási és szocializációs képességét, ami társadalmi elszigeteltséghez és szorongásos állapotokhoz vezethet; a legrosszabb esetben akár klinikai depresszióvá is fejlődik.
Nem szokatlan, hogy 50 évesnél idősebb betegeknél hiányzik néhány foga; a helyzet azt eredményezheti, hogy egyes betegeknél fogpótlást készítenek e fogak pótlására.
A részleges vagy teljes műfogsorok hozzájárulhatnak a további fog- és csontvesztéshez, ami az egyén fogazatának további romlását eredményezheti. Előrehaladottabb esetekben az ínyszövet sebessé válhat (ínygyulladás), ami visszafordíthatatlan fogíny- és csontkárosodáshoz (parodontitis vagy ínybetegség) vezethet. A műfogsorok soha nem olyan stabilak, mint az implantált fogak; lazák lehetnek és nehezen irányíthatók, így az étkezés és a beszéd meglehetősen kihívást jelent. Szerencsére a kortárs fogászati kutatások finomították a csontbiológia tudományát (csontgyógyulás/növekedési faktorok/csontátültetés), hogy lehetővé tegyék a szakorvosok számára a fogászati implantációs kezelések kiszámítható és megfizethető biztosítását. De vajon tényleg jó ötlet-e az idős betegek számára a fogbeültetés? Vajon Ön túl idős a fogászati implantátumok beültetéséhez?
Mi a gond az idős betegek hagyományos műfogsorával?
A műfogsorok alapvetően „műfogak”, és gyakran olyan anyagokból készülnek, mint az akril vagy öntött fém, és porcelán vagy műanyag fogak vannak bele rögzítve. A fogsorokat a páciens fogainak és állkapcsainak lenyomatából készítik; a fogak mérete, formája és színe a szomszédos fogakon alapul; a műfogsorokat úgy tervezik, hogy egyensúlyba hozzák a megjelenési szükségleteket (mosoly) a funkcionális szükségletekkel (széles érintkezési terület az íny és más fogakkal a stabilitás javítása érdekében).
A műfogsor a tervezett fogeltávolítás előtt is elkészíthető, és a fogeltávolítás napján behelyezésre kerülhet (azonnali fogsor – aznapi fogak/All-On-4). Az implantált fogak behelyezése után körülbelül három-négy hónappal gyakran újra kell kalibrálni a fogsort (a fogsor illeszkedő felületének megújítása); ennek oka a tartócsont alakjának megváltozása a kihúzási helyek gyógyulása után.
A műfogsor viselésének hátrányai közé tartozik az instabil műfogsor okozta kényelmetlenség, a túl nagy fogsor, amely öklendezést okoz, az ízérzékelés csökkenését, az evés és a beszéd nehézségeit (a fogsor hajlamos elmozdulni rágás vagy beszéd közben); folyamatos tisztítást, karbantartást és felújítást is igényelnek (a folyamatos csontvesztés miatt időszakos pótlások).
A hagyományos fogsorok hosszan tartó használata is visszafordíthatatlanul károsíthatja az ínyet és a tartó állcsontot; ez krónikus fogyatékossághoz vezethet, mivel az idős ember azon képessége, hogy szociális és funkcionális körülmények között kontrollálja a fogsort, tovább romlik. Emiatt kérje szájsebészünk tanácsát annak megállapításához, hogy a fogimplantátumok alkalmasak-e a hiányzó fogai pótlására.
Mik is pontosan a fogimplantátumok?
A fogászati implantátumok olyan fogpótlást tesznek lehetővé, amely lényegében olyan jó, mint a saját foga:
- Az implantátum/korona önhordó (nem függ a többi fogtól, és nem károsítja azokat)
- Az implantátum/korona az állkapcsához van rögzítve (mint egy foggyökér)
- Az implantátum/korona tartós (jól karbantartott szájban minden más fogászati kezelést túlélhet)
- Az implantátum/korona ápolása szokásos szájhigiénés technikákkal történik (fogmosás/fogselyem/fogászati ellenőrzés)
A fogászati implantátumok kereskedelmi minőségű titánból készülnek; ez az anyag bizonyítottan közömbös az emberi szervezetben, és közvetlenül az implantátum felületén elősegíti a csontsejtek növekedését, így tökéletes foggyökérpótlást hoz létre új koronák vagy fogsorok támogatására a betegek számára.
Jó jelöltek-e az idős betegek fogbeültetésre?
Az egyszerű válasz „igen”.
A fogászati implantátumok egyformán sikeresek idős embereknél vagy csökkent csontsűrűségű betegeknél (osteoporosis/osteopenia), és ugyanolyan kiszámíthatóan gyógyulnak, mint a fiatalabb betegeknél. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a csontritkulás, amelyet gyakran csontkímélő gyógyszerekkel (pl. Biszfoszfonátok – Prolia/Fosamax/Actonel) kezelnek, nem feltétlenül befolyásolja az eredményt – természetesen szakorvosi sebészeti tanácsadás javasolt.
Amennyiben csontpótlásra szorul, érdemes szednie a pácienseink által kedvelt csontpótló étrend-kiegészítőt, a Novosseumot!
A Novosseumot jó szívvel ajánljuk minden foghúzáson átesett páciens számára alveolus (fogmeder) regenerációjára. Ajánljuk azoknak, akik implantátum beültetés előtt állnak, mert csontpótlásos eljárások során a csont újraképződését segíti, valamint implantátum beültetésen átesett betegeknek, mert a készítmény hatékonyan segíti a csontintegrációt (osseointegráció). Ez az étrend-kiegészítő fantasztikus hatékonysággal képes segíteni a csontosodást, elősegíti a csontregenerációt, a csont újraképződést.
Állcsont, vagy állkapocs-csont törés esetén segíti a tört végek gyorsabb összeforrását, regenerációját, az állcsontból eltávolított ciszta esetén segíti a csontüreg csontszövettel való telődését és regenerációját.
Gyökércsúcs amputáció (gyökércsúcs rezekció) után segíti a gyökércsúcs körüli csontterület újbóli szövetképződését.
Szájsebészként Nagy Dominik doktor úr a fogászati implantátum beültetési lehetőségek széles skáláját kínálja csontpótlás vagy csontpótlás nélkül (SGS implantátumok), lehetővé téve a páciensek számára, hogy megtapasztalják az étkezés előnyeit az élvezet és a társas interakciókba vetett bizalom érdekében.
Valójában nincs olyan életkor, amelyet „túl öregnek” tartanának a fogimplantátum kezeléséhez. Egy ésszerűen egészséges személy biztonságosan és kiszámíthatóan behelyeztethet implantátumot, ami jelentősen javítja az életminőséget, segíti a kiegyensúlyozott, tápláló étrend és az aktív életmód fenntartását; ugyanolyan magabiztos és szociális vonzó marad, mint a természetes fogakkal rendelkező személy.
Milyen kezelési lehetőségek vannak a fogbeültetést fontolgató idős betegek számára?
Bármilyen fogimplantációs kezelés megfontolása előtt feltétlenül konzultáljon szakorvossal; a szájsebész szakmai ismerete és széleskörű tapasztalata elengedhetetlen ahhoz, hogy eligazodjon a számtalan elérhető lehetőség között; olyan kezelési lehetőségeket tudunk kidolgozni, amelyek a legújabb, minimálisan invazív technikákat tartalmazzák, 3-dimenziós és CT-alapú digitális szkennelés segítségével, amelyek felgyorsítják a felépülést és csökkentik a lehetséges szövődményeket.
A fogászati implantátum kezelés során a páciens ébren van (helyi érzéstelenítés), vagy bódítás közben (általános érzéstelenítés) végezzük a beültetést; mindkét esetben az eljárást általában „nappali sebészeti” eljárásként hajtjuk végre.
Magasan képzett sebész szakorvos kezében igen gyakran csontveszteség nélkül, minimális fogeltávolítás mellett lehetőség van a fogászati implantátum azonnali elhelyezésére (azonnali implantátumok). A fogak eltávolítása és az azonnali implantátum beültetése technikailag nehéz, de az eredmények nagyon sikeresek és a következő előnyökkel járnak:
- egyetlen eljárás (nem pedig a fogeltávolítás, amelyet 3 hónappal később egy második implantátum beültetési eljárás követne)
- egy gyógyulási időszak (kevesebb időkiesés a munkából / tanulásból)
- rövidebb kezelési idő (az implantátum 6 hónap helyett 3 hónap alatt helyreállítható; ez a technika alkalmas az „aznap elkészülő fogak”, és „All-On-4” típusú kezelésekre is.
- Kevesebb csontátültetés szükséges (az implantátum behelyezéséhez szükséges csonttámasz elveszhet, miközben várja az extrakciós üreg gyógyulását, növelve a csontátültetés és/vagy sinus lifting eljárások valószínűségét).
A fogászati implantátum csonthoz tapadását (implantátum integrációs értékelés) az implantátum beültetése után 3-4 hónappal ellenőrizzük. Az implantátumot, a szomszédos fogakat és a száj egyéb struktúráit digitálisan szkenneljük, így elkerülhető a kellemetlen és gyakran öklendezést okozó lenyomatok vétele; ezek a szkennelések képezik az alapját az egyedi alakú és egyedi árnyalatú koronák vagy hidak (összekapcsolt koronák) létrehozásának, amelyeket az implantátum(ok)hoz kell rögzíteni.
Egyetlen implantátum több fog megtámasztására használható; nem szükséges minden hiányzó foghoz beültetni; a felső vagy alsó állkapocs teljes íve (10-12 fogból álló implantátumban megtartott hibrid híd) 4 („All-On-4”) vagy több („All-On-6”) implantátummal támogatható (a szükséges fogak számától függően). Az implantátumban megtartott hibrid hidak a természetesebb fogazat előnyeit kínálják a pácienseknek, kevésbé fogják kitölteni a szájat, mint a terjedelmes protézisek. A kialakítás sokkal kifinomultabb (a hidaknál kevesebb hosszabbításra és felfüggesztésre van szükség, mint a fogsornak a stabilitás érdekében), és nagyon közel áll a természetes megjelenéshez, érzéshez és olyan funkciót biztosít, amelyet egykor saját természetes fogai biztosítottak.
Az állcsont gyakorlatilag befogadja és összeolvad a fogászati implantátummal (implantátum csontosodása); ez a kapcsolat rögzíti új fogait, és nem csak a rágási (rágási) funkciót állítja helyre, hanem növeli az életerőt és az önbizalmat azáltal, hogy természetes megjelenésű, stabil fogazatot hoz létre, amelytől ismét mosolyogni fog.
Hogyan gyógyulnak meg az idős betegek az eljárásból?
A fogászati implantátumok beültetése minimálisan invazív és kíméletes eljárás. A legtöbb betegnél az implantátum beültetése utáni 24-48 órában mérsékelt fájdalom alakul ki (egyszerű fájdalomcsillapítással csillapítható) minimális duzzanattal; 48 óra elteltével az implantátum helye gyorsan lecsillapodik, és általában észrevétlen és problémamentes a hátralévő részben.
Milyen előnyei vannak a fogbeültetésnek idős betegek számára?
A fogászati implantációs kezelések jelentősen javíthatják sok idős ember életminőségét; az életkor előrehaladása sem akadály. A hidak és műfogsorok fogászati implantátumokhoz történő rögzítése finomabb, kevésbé terjedelmes végterméket tesz lehetővé (kevesebb szájpadlás és ínyfedés, nincsenek mélynyúlványok vagy fogsorperemek, amelyek irritálják az arcot és a nyelvet); a csont-implantátum közvetlen érintkezése megvédi a betegeket a további csontvesztéstől (általában a hagyományos fogsorok eredményeként), megelőzve ezzel a száj egészségének további romlását. A koronák / hidak / fogsorok mereven vannak megtámasztva az implantátumokkal, és megakadályozzák a működés közbeni véletlen elmozdulást, ami jobb önbizalmat eredményez a szociális környezetben.
A fogászati implantátumok általában jobban néznek ki, azonos érzetet keltenek és pont úgy működnek, mint az egykori saját természetes fogak. Az implantátumok könnyen karbantarthatók a szokásos napi szájápolási rutin (fogmosás, fogselyem és fogászati ellenőrzés) révén. Az implantátumok érzékenyek az ínybetegségre (parodontális betegség), a dohányzásra, bizonyos betegségekre (pl. cukorbetegség) és az életkorral összefüggő csontvesztésre, de megfelelő gondozás esetén egy életen át tarthatnak.
Az implantátumok stabil alapot biztosítanak a rágó (rágás) funkció javításához, és ezáltal az étkezés élvezetének javításához; lehetővé téve sok ember számára, hogy visszatérjen a gasztro élvezetek szélesebb skálájához, beleértve a régóta tiltott ételek fogyasztását (a műfogsor okozta korlátozások miatt). A táplálóbb és változatosabb étrend emellett javítja a vitalitást, a hosszú élettartamot és elősegíti a jobb közérzetet minden korosztály számára, de különösen fontos az idősebbek számára.
Fenntartások és korlátozások nélkül szeretné élvezni kedvenc ételeit, és megtapasztalni a jobb táplálkozás előnyeit?
A fogimplantációs kezelés hatására a páciens életminősége is jelentősen javulhat; a instabil és nem természetes megjelenésű fogak/protézisek zavarának csökkentése lehetővé teszi számukra, hogy kényelmesebben kommunikáljanak egymással, és élettel telibb és aktívabb életmódot folytassanak; minőségi időt tölthet el így a családjával és barátaival anélkül, hogy aggódnia kellene, vajon cserbenhagyja-e a fogsora.
Szeretne többet megtudni a fogászati implantátumokról, vagy szeretné megtudni, hogy jelenlegi fogsora helyettesíthető-e fogászati implantátumokkal? Lépjen kapcsolatba szájsebész orvosunkkal még ma a +36 20 932 8426-as telefonszámon.
A Smile Institute-nál másképp tekintünk a fogászatra.
Szenvedélyünk a gyönyörű, egészséges fogsor. Szívügyünk, hogy a pácienseinknek szebb és egészségesebb mosolyt biztosítsunk kényelmes, elit környezetben, a modern orvoslás és a hatékonyság páratlan szintjén.
Mindenekelőtt a pácienseinkkel kialakított jó kapcsolatunkat tartjuk fontosnak, hálásak vagyunk, hogy ránk bízták mosolyukat. Célunk, hogy pácienseink egy életen át mosolyogjanak!
KONZULTÁCIÓ
Személyes konzultáció során van lehetőségünk felmérni, hogy a kívánt eredmény eléréséhez pontosan milyen és hány beavatkozás szükséges. Ezen konzultáció során tájékoztatjuk az ajánlott beavatkozás anyagi és időbeni vonzatáról is a tervezhetőség érdekében. Ezen kívül a konzultáció során van lehetősége kérdéseit is feltenni orvosainknak.
Amennyiben szeretne személyes konzultációra bejelentkezni, kérjen időpontot az alábbi telefonszámon: +36 20 932 8426
–
#SmileInstitute #ComplexSmileMakeover #KeepSmiling